ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Լոս Անջելեսի շրջանում 2022 թվականի ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր է հայտարարվել՝ ճանաչելով այն որպես մարդկության պատմության ամենամռայլ էջերից մեկը, հայտնում է Asbarez-ը։
Ապրիլը Լոս Անջելեսում պաշտոնապես հայտարարվել է հայոց պատմության ամիս, որի շրջանակում մի շարք միջոցառումներ են իրականացվում` արժևորելով հայերի ունեցած դերն ամերիկյան պատմության մեջ:
Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հայագիտության ամբիոնի նախաձեռնությամբ Լոս Անջելեսի տարբեր քաղաքներում շրջիկ մեքենան հավաքագրում է հայերի պատմությունները, տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Համալսարանի ներկայացուցիչները նշել են, որ, պատմությունները հավաքագրելով, արխիվ ստեղծելով, Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ամերիկահայերի ճակատագրի վերաբերյալ համալսարանում ամբողջական պատկեր կստանան, ինչը շատ կարևոր է հետազոտողների համար, իսկ ժողովուրդը հնարավորություն կունենա լսելու այդ պատմությունները և պատկերացում կազմելու հայոց պատմության մասին։
2018-ից ի վեր շրջիկ մեքենայի օգնությամբ արդեն հավաքագրվել է 100-ից ավելի պատմություն, ընթացիկ ապրիլ ամսվա սկզբից՝ հավաքել է 20-30-ից ավելի պատմություն։