Լավրով․ Քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդներին ՀՀ-ում և Ադրբեջանում օգտագործելու հնարավորությունը
PanARMENIAN.Net - ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաում հակամարտության կարգվավորման համար քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդներին օգտագործելու հնարավորությունը։ Այդ մասին նա ասել է ԱՊՀ անդամ երկրների անվտանգության և հետախուզական մարմինների ղեկավարների հետ խորհրդակցության ժամանակ։
«Այժմ քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդներին օգտագործելու հնարավորությունը՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների իրականացման, մասնավորապես` հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և, ընդհանուր առմամբ, Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով՝ ներառյալ համապատասխան պայմանագրի ստորագրումը»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կարծում եմ, որ ԱՊՀ կողմից աջակցությունը ևս պահանջված կլինի»,- ասել է Լավրովը։
Ինչպես նշել է ՌԴ ԱԳ նախարարը, Մոսկվան մեծապես կարևորւմ է գործակցության խորացումը ՀԱՊԿ շրջանակում։
«Նշում ենք ԱՊՀ այնպիսի կառույցների աշխատանքի արդյունավետությունը, ինչպիսիք են Ներքին գործերի նախարարների խորհուրդը, Հակաահաբեկչական կենտրոնը, Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհուրդը և, անշուշտ, այս Խորհրդակցությունը։ Մեծապես կարևորում ենք նաև գործակցության խորացումը ՀԱՊԿ շրջանակում։ ՀԱՊԿ-ի հասունության և բարձր հուսալիության վկայությունն են կազմակերպության խաղաղապահ ուժերի արդյուվաետ գործողությունները հունվարին Ղազախստանում»,-ասել է նա։