17 դեկտեմբերի 2022 - 11:30 AMT
«Ազատություն»․ Ադրբեջանը դեռ 25 տարի առաջ է վաճառել Դրմբոնի ոսկու հանքի շահագործման իրավունքն ԱՄՆ-ում գրանցված ընկերությանը
Ադրբեջանի իշխանությունը դեռ 25 տարի առաջ` հայր Ալիևի օրոք է վաճառել Դրմբոնի՝ Ղըզըլբուլաղի ոսկու հանքավայրի շահագործման իրավունքը Միացյալ Նահանգներում` Դելավերում գրանցված մի ընկերության, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Նշվում է, որ Հեյդար Ալիևի պաշտոնական կայքն այն ժամանակ մեծ հանդիսավորությամբ հաղորդել էր`«1997 օգոստոսի 20-ին նախագահական պալատում պետական «Ազերիգզիլ» և ամերիկյան R.V. Investment Group Services ընկերությունները պայմանագիր ստորագրեցին՝ Ադրբեջանի վեց հանքավայրերում ոսկու, արծաթի ու պղնձի համատեղ արդյունահանում սկսելու մասին»:
«Դրանցից երեքը՝ Քելբաջարի Սոթքը, Զանգիլանում գտնվող Վեջնալին ու Դրմբոնի Ղըզըլբուլաղ հանքերը, այդ պահին գտնվում էին հայկական ուժերի վերահսկողության տակ: Պայմանագրում, որի ստորագրմանը ներկա էր եղել նաև այդ ժամանակ Ադրբեջանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը, նշվում էր՝ «օկուպացված այդ տարածքները կազատագրվեն», չհստակեցնելով՝ երբ և ինչպես:
Ու թեև հեռանկարն ավելի քան անորոշ էր, դա չի խանգարել ամերիկյան ընկերությանը գործարք կնքել ու 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ խոստանալ»,- ասվում է «Ազատության» հետաքննության մեջ։
Ընկերությունը, որի կառավարումը 2000-ականներից հանձնվել է Մեծ Բրիտանիայում գրանցված Anglo-Asian Mining-ին, ղեկավարում է 69-ամյա Մոհամադ Ռեզա Վազիրին։ Նա ամենախոշոր սեփականատերն է՝ բաժնետոմսերի մոտ 30 տոկոսով, և անձամբ է համաձայնեցրել գործարքի պայմանները Հեյդար Ալիևի հետ:
Ղարաբաղյան վերջին պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան յոթ շրջանն ու այնտեղ գտնվող հանքերը, Վազիրին հայտարարեց՝ «մեր առջև նոր հորիզոններ բացվեցին»:
2021-ի ամռանը բրիտանական OpenDemocracy-ն գրել էր` Լոնդոնը պատերազմից առաջ և ընթացքում պարբերական կապի մեջ է եղել Anglo-Asian Mining-ի հետ, որը «ակնկալում էր օգուտներ ստանալ ադրբեջանական հողերի ազատագրումից»:
Այս հայտարարությունից ամիսներ անց հաղորդվեց, որ Ադրբեջանի կառավարությունը նոր գործարք է կնքել Anglo-Asian Mining-ի հետ և ոչ միայն երկարաձգել ոսկու պաշարներով հարուստ հանքերից մեկի շահագործման ժամկետը, այլև նոր՝ Ղարաբաղի Կաշենի հանքավայրի շահագործման իրավունք տվել: