Փողոցներում երբևէ լույս չունեցած Վանեվան գյուղն այսուհետ արտաքին լուսավորության ժամանակակից, էներգախնայող LED-համակարգ ունի։ 2022 թվականի աշնանը մեկնարկած աշխատանքներն ավարտվել են Ամանորին ընդառաջ։ Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ գյուղում լուսավորվել է մոտ 1600 մետր ճանապարհահատված, մասնավորապես` գյուղի կենտրոնական և երկրորդական մի քանի փողոց։
Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) գործակցության հիմքում հեռավոր և սահմանամերձ գյուղերում ենթակառուցվածքների զարգացումն ու բնակիչների հոգսը թեթևացնող՝ երկարաժամկետ արդյունք ապահովող, էներգախնայող համակարգերի ներդրումն է։ Դրանցից հերթականը գործարկվել է Վանեվանում։
Գյուղը երբևէ չի ունեցել արտաքին լուսավորություն, ինչի բացակայության հետևանքները բնակիչներն զգացել են հատկապես սահմանային լարվածության պայմաններում տեղաշարժվելիս։ Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ծրագիրն այս գյուղում իրականացված առաջիններից էր:
«Խելահեղ տեմպերով զարգացող աշխարհում, որում ամեն օր նոր տեխնոլոգիաներ են ի հայտ գալիս, լուսավորված փողոցում քայլելը պետք է լինի ոչ թե երազանք, այլ՝ իրականություն: Այս ծախսարդյունավետ, էներգախնայող և բնապահպանական տեսանկյունից արդարացված համակարգի գործարկումը կարևոր աջակցություն է համայնքներին: Սա երկարաժամկետ արդյունք ապահովող ծրագիր է: Այն թույլ է տալիս մեծ խնդիրները լուծել աստիճանաբար, մեղմել մայրաքաղաքի և մարզերի միջև զարգացման տեմպերի առկա տարբերությունը, տնտեսել համայնքի միջոցները և հատկապես սահմանամերձ գյուղերում՝ մարդկանց անվտանգության որոշակի հարցեր լուծել»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Վանեվանի բնակիչների համար, նախորդ տարվա սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը ստեղծված սահմանային լարված իրավիճակի պատճառով, փողոցների լուսավորությունը դարձել էր առաջնային անհրաժեշտություն։ Մարդիկ իրենց ընտանիքների անվտանգության մասին հոգալու տարրական հնարավորություն չեն ունեցել՝ մութ ժամերին ավելի ապահով վայր տեղափոխվելու կամ շարժվելու համար: Ստիպված փորձել են օգտվել բջջային հեռախոսների կամ տներից երևացող լույսերի հնարավորությունը, սակայն դա բավարար չի եղել ոտքերի առաջ տեսնելու համար: Արտաքին լուսավորության ժամանակակից համակարգի ներդրումը մասնակիորեն լուծել է այդ խնդիրը:
Արտաքին լուսավորության էներգախնայող, ժամանակակից համակարգերի ներդրումը, որն իրականացվում է «Էկոգյուղերի ցանց» նախագծի շրջանակում, արդյունավետ է բնապահպանական և համայնքային միջոցների տնտեսման տեսանկյունից: Ծրագրի արդյունքում էապես կրճատվում են համայնքի բյուջետային ծախսերը, լինում են խնայողություններ, որոնք ուղղվում են այլ խնդիրների լուծմանը:
2022 թվականին, Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար, Վիվա-ՄՏՍ-ը ներդրել է ավելի քան 120 մլն դրամ: