Գուտերեշ. Հաագայի դատարանի որոշումները պարտադիր են կատարման համար
PanARMENIAN.Net - ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ի գիտություն է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի հայցերի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը և հիշեցրել, որ դրանք պարտադիր են կատարման համար: Այդ մասին ասվում է հայտարարության մեջ, որով ՄԱԿ-ի ղեկավարի անունից հանդես է եկել նրա մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունել է միջազգային դատարանի նկատմամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի վստահությունը, որոնք դիմել են այդ մարմնին տարաձայնությունները լուծելու համար:
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշում է, որ Միջազգային դատարանի որոշումները պարտադիր են կատարման համար և հավատում է, որ կողմերը կկատարեն դրանք, ներառյալ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անարգել տեղաշարժի ապահովման մասին որոշումը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կշարունակեն աշխատել երկկողմ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ և կառուցողական երկխոսության կոչ է արել կողմերին։