15 օգոստոսի 2023 - 12:57 AMT
Թուրքիան «ուշադիր հետևում է Լաչինի ճանապարհի շուրջ վիճաբանություններին և հասկանում է Ադրբեջանի օրինական մտահոգությունն այս հարցում», նաև կոչ է անում Երևանին «աջակցել Աղդամի ճանապարհի օգտագործմանը»։ Այս մասին ասվում է Թուրքիայի ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ։
«Ցավոք, Ադրբեջանի կողմից հնչեցրած մտահոգությունները հաշվի չեն առնվել և արդյունքում Ադրբեջանն իր ինքնիշխան իրավունքների շրջանակներում ձեռնարկել է միջոցներ, որոնք նպատակահարմար է համարել», ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի, Լաչինի ճանապարհի հարցում Ադրբեջանին քննադատելու հիմք չկա։
«Այն փաստը, որ այժմ բուժտարհանում է իրականացվում Լաչինի միջանցքով և այլ երթուղիներ են առանձնացված, որոնք հարմար են լայնածավալ բեռնափոխադրումների համար, վկայում են այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը բարեխղճորեն գործադրում է բոլոր ջանքերը։
Մենք ակնկալում ենք Հայաստանից, որ նա զերծ կմնա սադրիչ քայլերից, կճանաչի Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, կաջակցի Աղդամի և այլընտրանքային այլ ճանապարհների օգտագործմանը Ղարաբաղի հայ բնակչության կարիքները հոգալու համար, ինչպես նաև կաջակցի հայ բնակչության վերաինտեգրմանն ուղղված Ադրբեջանի ջանքերին»,-ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։