5 մայիսի 2009 - 23:36 AMT
Մայիսի 5-ին ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանն ընդունել է Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ, միջազգային գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանին: Այդ մասին PanARMENIAN. Net-ին հաղորդեցին ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում շախմատի զարգացման ներկա վիճակն ու հեռանկարները:
Սմբատ Լպուտյանի կարծիքով, Լեռնային Ղարաբաղն ունի լավ հնարավորություններ այս ոլորտում բարձր արդյունքների հասնելու համար` որակյալ մարզիչների պատրաստման եւ պատանի շախմատիստների քրտնաջան աշտատանքի դեպքում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ այս օրերին Շուշիում մեկնարկած ՀՀ դպրոցականների շախմատի օլիմպիադայի ավարտական փուլին:
ԼՂՀ Նախագահը ողջունել է Շուշիում նման մրցաշարի կազմակերպման նախաձեռնությունը, նշելով, որ այն մեծ խթան կհանդիսանա Արցախի դպրոցականների շրջանում շախմատային սպորտի նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացման գործում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Ստեփանակերտի քաղաքապետ Վազգեն Միքայելյանը եւ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ Ռազմիկ Հովսեփյանը: