11 մայիսի 2009 - 22:20 AMT
Երկուշաբթի անարդյունք են ավարտվել Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլիի երկժամյա բանակցություններն ընդդիմության հետ: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել ընդդիմադիր առաջնորդ Լեւան Գաչեչիլաձեն:
«Նա գտնում է, որ երկրում ամեն ինչ լավ է, մեր կարծիքն այլ է»,-նշել է Գաչեչիլաձեն: Նրա խոսքերով, այժմ ընդդիմությունից հանդիպման մասնակիցները գնում են խորհրդակցելու մյուս ընդդիմադիր առաջնորդների հետ: Այդ խորհրդակցության արդյունքները կհրապարակվեն խորհրդարանի առջեւ կայանալիք հանրահավաքում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Ապրիլի 9-ից վրաց ընդդիմությունը կազմակերպված բողոքի ցույցեր է անցկացնում երկրի նախագահի հրաժարականի պահանջով: Ըստ ապրիլի վերջին ստացած տեղեկությունների, ակցիաներին ընդհանուր առմամբ մասնակցել է շուրջ 1 մլն մարդ: Բախումներ են եղել իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ:
Մայիսի 8-ին հաղորդվել է, որ իշխանություննների ներկայացուցիչները պատրաստ են հանդիպել ընդդիմության հետ եւ քննարկել երկրում ստեղծված իրավիճակը: Այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Բաքրաձեն: Մինչդեռ ընդդիմության առաջնորդները հայտարարել էին, որ պատրաստ են հանդիպել ոչ թե խորհրդարանի խոսնակի, այլ նախագահի հետ:
Մայիսի 10-ին Սահակաշվիլին հայտարարեց ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման օրն ու ժամը: Նա եւ իշխանությունների ներկայացուցիչները բազմիցս են նշել, որ պատրաստ են քննարկել ծանր կացությունից դուրս գալու ուղիները, այլ «ոչ թե նախագահի հրաժարականի հարցը»: