Սուդանում կործանվել է ռազմական ինքնաթիռ, որի հետևանքով առնվազն 46 զոհ կա։ Պաշտոնյաները նախազգուշացնում են, որ զոհերի թիվը կարող է աճել։
Վթարը տեղի է ունեցել Օմդուրման քաղաքում, որը գտնվում է մայրաքաղաք Խարթումի դիմաց՝ գետի մյուս ափին։ Զոհերի թվում եղել են ինչպես զինվորականներ, այնպես էլ քաղաքացիական անձինք, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
«Որոնողական աշխատանքները շարունակվում են՝ փլատակների տակ մնացածներին գտնելու համար», – հայտարարել է առողջապահության նախարարությունը։
Պաշտոնյաները հայտնել են, որ աղետը տեղի է ունեցել Վադի Սեյդնա ռազմաբազայի մոտ։ Ռազմական աղբյուրները Reuters գործակալությանը հայտնել են, որ վթարի հնարավոր պատճառը տեխնիկական անսարքությունն է։
Զոհերի թվում եղել է նաև գեներալ-մայոր Բահրը, ով նախկինում ղեկավարել է Խարթումի ռազմական ստորաբաժանումները։
2023 թվականի ապրիլից ի վեր Սուդանի բանակը պատերազմում է Ռազմական աջակցման ուժերի (RSF) դեմ՝ բանակի ղեկավար Աբդել Ֆաթահ ալ-Բուրհանի և նրա նախկին տեղակալ, RSF հրամանատար Մոհամեդ Համդան Դագլոյի միջև լարվածության սրման հետևանքով։
Հակամարտությունը ծանր վնասներ է հասցրել Խարթումին և այլ քաղաքներին։ Առնվազն 150,000 մարդ է զոհվել, որոնց մեծ մասը՝ խաղաղ բնակիչներ։ Դիտորդները կարծում են, որ զոհերի իրական թիվը կարող է զգալիորեն ավելի մեծ լինել։
Պատերազմի հետևանքով ավելի քան 10 միլիոն մարդ հարկադրված է եղել լքել իրենց տները։ Բացի այդ, Դարֆուրի անկայուն շրջանում հաղորդումներ կան էթնիկ զանգվածային սպանությունների մասին։