Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը ապրիլի 18–ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում անդրադարձել են հայ–ռուսական հարաբերություններին, Հարավային Կովկասում համագործակցությանն ու «3+3» ձևաչափի շրջանակում փոխգործակցությանը։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
Ռուսական կողմը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ «նպաստել Երևանի և Անկարայի միջև ընդհանուր եզրեր գտնելուն, քանի որ հայ - թուրքական հարաբերությունների բարելավումը կարևոր գործոն է Հարավային Կովկասի կայունության և կայուն զարգացման համար», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվում է, որ Ռուբինյանը ներկայացրել է վերջին զարգացումները հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
ՀՀ ԱԺ հաղորդագրության մեջ միայն ասվում է, որ քննարկվել են «ՀՀ-ՌԴ երկկողմ օրակարգին և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր»։
ԱԺ փոխնախագահ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը, անդրադառնալով իր հանդիպումներին Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովի շրջանակում, ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հենց վաղն ունենալ լիովին կարգավորված հարաբերություններ Թուրքիայի հետ։