Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն խաղաղության հաստատման ջանքերի համատեքստում քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող գործընթացները՝ մասնավորապես կարևորվել է այն հանգամանքը, որ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների վերաբերյալ համաձայնագրի տեքստն արդեն համաձայնեցված է։
Միրզոյանն շեշտել է համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունն ու անդրադարձել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին։ Նա ներկայացրել է նաև խաղաղության գործընթացի այլ բաղադրիչների ուղղությամբ ՀՀ-ի կառուցողական առաջարկները։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեմայի քննարկման ժամանակ ընդգծվել է Հարավային Կովկասի՝ որպես յուրահատուկ տարանցիկ կենտրոնի ներուժը, ինչպես նաև օգտվելու անհրաժեշտությունը ստեղծված հնարավորություններից։
«Հենց այս ընկալումն է դրված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի հիմքում»,-հավելել է նախարարը։
Արարատ Միրզոյանն և Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն կարծիքներ են փոխանակել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։