9 հոկտեմբերի 2025 - 15:12 AMT
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հայտարարություն է տարածել՝ արձագանքելով Անի-14-1 և Աբովյան ակադեմիա-14 խաղի վերաբերյալ հրապարակմանը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ՀՖՖ նախագահը երբևէ չի միջամտում կարգապահական և էթիկայի կոմիտեի աշխատանքներին։
«2025 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Անի-14-1 - Աբովյան ակադեմիա-14 խաղի երկրորդ խաղակեսին տեղի է ունեցել միջադեպ Անի-14-1 թիմի անձնակազմի և խաղի մրցավարի միջև։ Միջադեպին անդրադարձել է Mediahub.am կայքը` նյութում իրականությանը չհամապատասխանող մի շարք պնդումներ անելով։
Ընդգծենք, որ միջադեպի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալուց անմիջապես հետո ՀՖՖ Մրցումների և Մրցավարական դեպարտամենտի աշխատակիցները 10 րոպեի ընթացքում ժամանել են մարզադաշտ, զրուցել են միջադեպի մասնակիցների հետ, արձանագրել բոլոր հանգամանքները, և դրանք սահմանված կարգով ներկայացրել ՀՖՖ Կարգապահական և էթիկայի կոմիտեի քննարկմանը։
Անհրաժեշտ ենք համարում տեղեկացնել, որ հոդվածում տեղ գտած տեղեկատվությունը, թե ՖԻՖԱ-ի մրցավար Մեսրոպ Ղազարյանը «Խորեն Հովհաննիսյանի թիկունքն է պահել» աղերս չունի իրականության հետ, քանի որ նա միջադեպի վայրում ներկա է եղել ՀՖՖ խմբի կազմում և ոչ մի կարծիք տեղի ունեցածի վերաբերյալ չի հայտնել։ Առավել դատապարտելի է այն, որ Մեսրոպ Ղազարյանին վերագրել են «լավ են արել, որ ծեծի են ենթարկել» արտահայտությունն իր գործընկերոջ վերաբերյալ։
Անդրադառնալով հոդվածագրի այն պնդմանը, թե ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը հանդիպել է մրցավար Արմեն Խաչատրյանին՝ իրավիճակը հարթելու համար, ընդգծենք, որ նման հանդիպում տեղի չի ունեցել, և տեղեկացնենք, որ ՀՖՖ նախագահը երբևէ չի միջամտում ՀՖՖ կարգապահական և էթիկայի կոմիտեի աշխատանքներին, և Կոմիտեի կողմից քննվող իրադարձությունների վերաբերյալ կարծիք չի հայտնում Կոմիտեի անդամների օբյեկտիվության վրա ազդեցություն չունենալու համար։
Ինչ վերաբերում է հոդվածում տեղ գտած այն պնդմանը, թե ՀՖՖ-ն չի պատասխանել Mediahub.am-ի լրագրողին, ապա նշենք, որ դա ևս չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ հոկտեմբերի 8-ին լրագրողը դիմել է ՀՖՖ Հաղորդակցության բաժնի աշխատակցին, ստացել է գրավոր պատասխան, որից հետո հեռախոսազանգով նրան տեղեկացրել են, որ հավելյալ ինֆորմացիա կտրամադրվի ավելի ուշ։
ՀՖՖ-ն մշտապես հետամուտ է ցանկացած միջադեպի հանգամանքները պարզելուն, և վստահություն ենք հայտնում, որ ՀՖՖ կարգապահական և էթիկայի կոմիտեն կքննի գործի մանրամասները և կտա օբյեկտիվ գնահատական»,–ասվում է հայտարարության մեջ։