21 նոյեմբերի 2025 - 14:51 AMT
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել OpenAI ընկերության Գլոբալ բիզնեսի գծով փոխնախագահ Նեյթ Հարբաչեկի և միջազգային քաղաքականության ու գործընկերությունների բաժնի ներկայացուցիչ Այվի Լաու-Շինդեվոլֆի հետ։
Հանդիպման ընթացքում OpenAI-ի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ մոտ ապագայում հայկական կողմին կփոխանցեն համագործակցության վերաբերյալ իրենց առաջարկը, հայտնում է դեսպանությունը։
Քննարկման թեմա են եղել արհեստական բանականության գործնական կիրառման հնարավորությունները կրթության, առողջապահության, արդյունաբերության, ամպային ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում։
Մկրտչյանը կարևորել է OpenAI-ի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ այն կարող է դառնալ Հայաստանի արհեստական բանականության էկոհամակարգի զարգացման առանցքային բաղադրիչներից մեկը։