ՊԵԿ․ Հարկ վճարողների մոտ հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ
PanARMENIAN.Net - Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնել է, որ հետևողականորեն իրականացնում է վերահսկողություն՝ աշխատակիցների չձևակերպման, ՀԴՄ-ի կիրառման կանոնների, անկանխիկ վճարումների և փաստաթղթավորման խախտումների հայտնաբերման ուղղությամբ։ Այս խախտումների կանխարգելումն ու հանրային վերահսկողությունը կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես քաղաքացիների, այնպես էլ օրինական բիզնեսի կայուն զարգացման համար։ Կոմիտեն կոչ է արել հարկ վճարողներին գործել օրենքի շրջանակում՝ պահպանելով վստահելի բիզնեսի հեղինակությունը։
ՊԵԿ-ը տեղեկացրել է, որ Խոշոր հարկ վճարողների հարկային կարգապահության բարելավման ծրագրի շրջանակում, 2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, մի շարք խախտումներ են արձանագրվել։ Մասնավորապես՝ 6 խոշոր հարկ վճարողների մոտ հայտնաբերվել են 31 չգրանցված աշխատողներ, ինչի հետևանքով նշանակվել է շուրջ 7.8 միլիոն դրամ տուգանք։ Բացի այդ, ՀԴՄ-ի կիրառման կանոնների խախտումներ արձանագրվել են 13 խոշոր հարկատուի մոտ, և նշանակվել է մոտ 60.8 միլիոն դրամ տուգանք (1-Ցանկ)։
Նույն ծրագրի շրջանակում արձանագրված այլ խախտումներ վերաբերել են կահույքի արտադրության ոլորտին։ Մասնավորապես, 2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, «C31 Կահույքի արտադրություն» ոլորտում գործող 6 հարկ վճարողների մոտ արձանագրվել են 16 չգրանցված աշխատողներ, որի արդյունքում սահմանվել է 4 միլիոն դրամ տուգանք։
ՀԴՄ-ի կիրառման կանոնների խախտումներ արձանագրվել են 9 հարկ վճարողների մոտ, ինչի համար նշանակվել է մոտ 2 միլիոն դրամ տուգանք։ Բացի այդ, ևս 3 հարկ վճարողների մոտ արձանագրվել են անկանխիկ վճարումների չընդունման դեպքեր՝ «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով, ինչի արդյունքում սահմանվել է 1.3 միլիոն դրամ տուգանք։
Վերջապես, 2 հարկ վճարողների մոտ արձանագրվել են ապրանքների մատակարարման կամ տեղափոխության գործարքների փաստաթղթավորման խախտումներ՝ առաջացնելով 2.3 միլիոն դրամ տուգանք։