17 հունիսի 2009 - 22:36 AMT
Այսօր շուրջ մեկ միլիոն մարդ է հանրահավաքի դուրս եկել, աջակցություն հայտնելու համար ընդդիմության ղեկավար Միր Հոսեյն Մուսավիին, գործնականում ողջ քաղաքն է մասնակցում հանրահավաքին: Ինքը Մուսավին հայտարարել է, որ պատրաստ է հրաժարվել փողոցային ակցիաներից, եթե նրան հեռուստաեթեր տրամադրեն: «Ես պատրաստ եմ արտահայտվել երկրում տիրող իրավիճակի մասին կենտրոնական հեռուստատեսության եթերից, եթե ինձ ամբիոն տրամադրեն»,-ասել է նա:
Այս հանրահավաքը ամենալայնամասշտաբն է Իրանի ողջ պատմության մեջ իսլամական հեղափոխության ժամանակներից ի վեր: Բողոքի հզոր ակցիներ են սկսվել նաեւ Իրանի մոյւս քաղաքներում` Մեշհեդում, Արդաբիլում, Ռեշտում, Կազվինում եւ Թավրիզում, հաղորդում են ԶԼՄ-ները:
Հաղորդվում է նաեւ, որ Իրանի գրականության եւ կիոնյի հայտնի դեմքեր Մարջանտե Սատրապին ու Մոհսեն Մահմալբաֆը Եվրախորհրդարան են ներկայացրել Իրանի ՆԳՆ-ի փակ տեղեկանքը: Այն վկայում է այն մասին, որ Ահմադինեժադը չի վերընտրվել նախագահի պաշտոնում: Սատրապիին ու Մահմալբաֆին Եվրախորհրդարան հրավիրելու նախաձեռնողը եվրոպացի կանաչների առաջնորդ Դանիել Կոն-Բենդիտն է, հաղորդում է Euronews-ը:
Հայտնի պարսիկ երգչուհի Գուգուշը, որն այժմ բնակվում է ԱՄՆ-ում, նույնպես սատարում է Մուսավիին եւ կոչ է արել իր երկրպագուներին Իրանում զորակցել նրան: Իրանցի շատ մարզիկներ եւս աջակցում են ընդդիմադիր թեկնածուին: