24 հունվարի 2026 - 12:44 AMT
ԿԲ․ Ուժի մեջ կմտնեն կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցողների գործունեությունը կարգավորող կանոնակարգերը
Կենտրոնական բանկը հայտնել է, որ 2026 թվականի հունվարի 21-ին հրապարակվել է կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեությունը կարգավորող կանոնակարգերի առաջին փաթեթը, որը ուժի մեջ է մտնելու հունվարի 31-ից։
«Ըստ այդմ՝
1.լիցենզավորումը (թույլտվությունը) ու նշանակալից մասնակցության ձեռքբերումը կարգավորող Կանոնակարգ 7/01-ը,
2.ընդհանուր կապիտալի նկատմամբ նվազագույն պահանջները սահմանող Կանոնակարգ 7/02-ը,
3.ղեկավարների գրանցումը կարգավորող Կանոնակարգ 7/05-ը
4. կրիպտոակտիվների առաջարկի փաստաթղթի ձևն ու բովանդակությունը կարգավորող Կանոնակարգ 7/04-ը:
Իրավաբանական անձինք ՀՀ տարածքում կարող են մատուցել կրիպտոակտիվներով ծառայություններ միայն Կենտրոնական բանկի կողմից գրանցման և լիցենզավորման դեպքում։ Լիցենզավորումը ենթադրում է առնվազն իրավաբանական անձի գրանցում Կենտրոնական բանկում, որոշակի կապիտալի պահանջի բավարարում՝ կախված ծառայության տեսակից, ներքին կանոնակարգերի առկայություն և ղեկավարների գրանցման գործընթաց։
Այն իրավաբանական անձինք և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ (04/07/2025թ․) ՀՀ տարածքում մատուցել են կրիպտոակտիվներով ծառայություններ, վերոնշված կանոնակարգերն ուժի մեջ մտնելու օրվանից (31/01/2026թ․) սկսած մեկ տարվա ընթացքում պետք է գրանցվեն և լիցենզավորվեն Կենտրոնական բանկի կողմից` որպես կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձ, հակառակ դեպքում պետք է դադարեցնեն այդ ծառայությունների մատուցումը կամ դրանց առաջարկը: Սույն մոտեցումը տարածվում է նաև այն իրավաբանական անձանց վրա, որոնք «Կրիպտոակտիվների մասին» ՀՀ օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո վերակազմակերպվել են միայն կազմակերպական-իրավական ձևի փոփոխմամբ։
Բացի այդ, այն թողարկողները կամ տեղաբաշխողները, որոնք մինչև կրիպտոակտիվների առաջարկի փաստաթղթի ձևն ու բովանդակությունը կարգավորող Կանոնակարգ 7/04-ի ուժի մեջ մտնելը ՀՀ տարածքում հրապարակային առաջարկով վաճառել են կրիպտոակտիվներ, պետք է Կանոնակարգ 7/04-ն ուժի մեջ մտնելու օրվանից (31/01/2026թ․) սկսած երեք ամսվա ընթացքում, բայց ոչ ուշ, քան երրորդ ամսվա վերջին օրը հրապարակեն և Կենտրոնական բանկ ներկայացնեն կանոնակարգի պահանջներին բավարարող առաջարկի փաստաթուղթ (եթե այդ կրիպտոակտիվները դեռևս շրջանառվում են և օրենսդրությամբ դրանց համար առաջարկի փաստաթղթի հրապարակման պահանջից բացառություններ սահմանված չեն)»,- ասված է հաղորդագրությունում։