28 հունվարի 2026 - 14:14 AMT
Հունվարի 27-ին ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կայացած բաց քննարկմանը՝ նվիրված «Իրավունքի գերակայության առաջմղումը և ամրապնդումը միջազգային անվտանգության և խաղաղության պահպանման հարցում» թեմային։
Նա ներկայացրել է Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև անդրադարձել է ընթացիկ տարվա հունվարի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկ Ռուբիոյի հանդիպման արդյունքներով ստորագրված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) ծրագրի իրականացման հայ-ամերիկյան շրջանակին։ Այդ համաձայնագրում հատուկ ուշադրություն է դարձված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ազգային իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքներին՝ որպես տարածաշրջանային խաղաղության ինստիտուցիոնալացման հիմնասյուներ։
Միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը վտանգող իրավիճակների տարածման, մարդասիրական ճգնաժամերի, մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների, խորացող անհավասարությունների և միջազգային հարաբերություններում առկա վստահության աճող պակասորդի համատեքստում կարևորելով իրավունքի գերակայության ապահովումը՝ Պարույր Հովհաննիսյանն առանձնանշեց Հայաստանի Հանրապետության կողմից միջազգային իրավական մեխանիզմների հետևողական սատարումը՝ միջազգային իրավունքի խախտումների կանխարգելման և պատասխանատվության և արդարադատության հասանելիության ապահովման նպատակով։