4 փետրվարի 2026 - 14:44 AMT
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը 2025-ի գործունեության մասին ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ դեռ չեն քննարկվել Անկախության հռչակագրին և եկեղեցուն առնչվող դրույթների փոփոխության հարցերը
Նա նշել է, որ հաշվի առնելով Եկեղեցու նշանակությունն ու դերակատարումը երկրի և հասարակության կյանքում, ինքը կարծում է՝ սահմանադրական դրույթում փոփոխություն կատարելու անհրաժեշտություն չկա։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ սահմանադրական նորմ ունենալը եկեղեցու վերաբերյալ հնարավորություն է ապահովում Եկեղեցուն տրամադրել հավելյալ երաշխիքներ օրենքի հիման վրա, ինչը չի արվում կրոնական այլ կազմակերպությունների դեպքում: Հուսով եմ՝ այս մեկնաբանությամբ այդ դեբատին վերջակետ կդնենք»,- ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով Անկախության հռչակագրին՝ Գալյանը տեղեկացրել է, որ այդ թեման ևս այս փուլում չի քննարկվել՝ վստահեցնելով, որ երբ հարցը ներառվի օրակարգում և որոշում կայացվի, քաղաքացիներին հանրային ձևով կներկայացվի, թե Սահմանադրության նախաբանում ինչ հնարավոր փոփոխություններ են արվել։
Միևնույն ժամանակ նա ասել է, որ նոր Սահմանադրության տեքստը պատրաստ կլինի մարտին:
Ավելի վաղ Փաշինյանը նշել է, որ նոր Սահմանադրության գլխավոր նպատակն է հեռանալ «պետականազուրկ ազգի մնացորդային գործելակերպից և ձևավորել պետականակերտ ժողովրդի գործելակարգ»՝ հիմնված սահմանադրական համերաշխության և ժողովրդավարական մասնակցության վրա: