25 մարտի 2026 - 17:28 AMT
Աշխարհում դպրոց չհաճախող երեխաների և երիտասարդների թիվը հասել է 273 միլիոնի՝ շարունակելով աճել յոթերորդ տարին անընդմեջ։ Այդ մասին ասվում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի զեկույցում:
2026 թվականի «Կրթության համաշխարհային մոնիթորինգի» զեկույցում նշվում է, որ այս աճը պայմանավորված է բնակչության ավելացմամբ, ճգնաժամերով և կրթության ոլորտում ֆինանսավորման կրճատումներով։ Փաստաթուղթը համարվում է կրթության վիճակի վերաբերյալ հիմնական գլոբալ աղբյուրներից մեկը։
Զեկույցի համաձայն՝ աշխարհում դպրոցական տարիքի յուրաքանչյուր վեցերորդ երեխան չի հաճախել դպրոց, իսկ միջնակարգ կրթությունն ավարտել են միայն երեքից երկուսը։ Միևնույն ժամանակ, որոշ երկրներ շարունակել են արձանագրել նկատելի առաջընթաց կրթության ոլորտում։
Խնդիրը հատկապես սրվել է Մերձավոր Արևելքում, որտեղ տարածաշրջանային լարվածության հետևանքով բազմաթիվ դպրոցներ փակվել են։ Արդյունքում միլիոնավոր երեխաներ զրկվել են կրթություն ստանալու հնարավորությունից և կանգնել են ուսումնական հետ մնալու վտանգի առաջ։
Չնայած առկա դժվարություններին, զեկույցը ընդգծել է նաև վերջին տարիներին համաշխարհային կրթության ոլորտում գրանցված կարևոր ձեռքբերումները։
2024 թվականին աշխարհում սովորողների ընդհանուր թիվը հասել է 1.4 միլիարդի, իսկ 2000 թվականից ի վեր տարրական և միջնակարգ կրթության ընդգրկվածությունն աճել է 327 միլիոնով կամ 30 տոկոսով։ Նախադպրոցական կրթության ընդգրկվածությունն աճել է 45 տոկոսով, իսկ հետմիջնակարգ կրթությանը մասնակցությունը՝ 161 տոկոսով։ Սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր րոպե ավելի քան 25 երեխա է ներգրավվել կրթության մեջ։
Զեկույցում նաև ընդգծվել է ներառական կրթության նկատմամբ աճող ուշադրությունը։ 2000 թվականից իրականացված քաղաքականությունների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ այն երկրների մասնաբաժինը, որոնք օրենսդրորեն ամրագրել են ներառական կրթությունը, աճել է 1 տոկոսից մինչև 24 տոկոս։