7 հունիսի 2026 - 17:14 AMT
Քննչական կոմիտեում ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին՝ ժամը 08։15-ին, Հ.Խ.-ն մոտեցել է 12/20 ընտրատեղամաս, ստացել քվեաթերթիկները և մտել քվեախցիկ։ Դրանից հետո նա հանձնաժողովի անդամին չի ներկայացրել քվեարկության կտրոնը և հայտնել է, որ այն մոռացել է ընտրախցիկում, սակայն որոնումների արդյունքում չի գտել։
Այնուհետև տեղամասային հանձնաժողովի որոշմամբ նախագահը մտել է քվեախցիկ՝ կտրոնի առկայությունը ստուգելու նպատակով։ Այդ ընթացքում, ըստ հաղորդման, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի վստահված անձ Ս.Թ.-ն մոտեցել է ընտրախցիկին և տեսանկարահանել չօգտագործված քվեաթերթիկների համար նախատեսված արկղը և քվեաթերթիկները։
Ս.Թ.-ն հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձերբակալվել է։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու հատկանիշներով։