1 սեպտեմբերի 2009 - 15:40 AMT
2009 թ.հոկտեմբերի 15-19-ըԵրեւանումտեղի կունենա Մանկապատանեկան ‎‎ֆիլմերի հինգերորդ միջազգային փառատոնը, իսկ 20-23-ը` ԼՂՀ-ում: Փառատոնը անցէկացվումԿինոյի եւհեռուստատեսության զարգացման հայկական հիմնադրամ երեխաների եւ պատանիների համար «Ռոլան Բիկով» ֆոնդի կողմից: Փառատոնիծրագրի շրջանակներումներկայացվելուէ 51 ‎‎ֆիլմ 27 երկրից:
Փառատոնի նպատակնէ` պատանի հանդիսատեսին ներկայացնել պրոֆեսիոնալ բարձրակարգ կինոնկարներ, ինչպես նաեւ հաստատել շփումներ, ապահովել փորձի ու մտքերի փոխանակում հայ եւ արտերկրի կինեմատոգրա‎‎ֆիստների միջեւ:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են հոբելյաններ, հատուկ իրադարձություններ, պրեմիերաներ, վարպետության դասեր, ինչպես նաեւ աշխատանքային եւ ստեղծագործական հանդիպումներ: