10 հոկտեմբերի 2009 - 22:55 AMT
Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչների հայտարարությունների համաձայն, հայ-թուրաքական արձանագրությունների ստորագրման արարողությունից անմիջապես առաջ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը փորձել է Հայոց ցեղասպունաթյանը վերաբերող փոփոխություններ կատարել իր հայտրարաությունում, ինչի առնչությամբ թուրքական կողմը հայտնել է իր անհամաձայնությունը: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Ցյուրիխից, թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների տվյալներով, ստորագրման հետաձգումը բացատրվում է արարողության մասնակիցների հայտարարություններում առկա անճշտություններով:
Այլ աղբյուրների տվյալների համաձայն, թուրքական կողմը ցանկացել է փոփոխություն ներառել իր հայտարարության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ:
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը հետաձգվել է հայկական կողմի նախաձեռնությամբ: Հայտարարաել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Յան Քելլին: Չհաստատված տվյալների համաձայն Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հեռացել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ հանդիպումից, ըստ ամենայնի, վերջին պահին կողմերը որոշ հարցերի շուրջ համաձայնության չեն եկել:
Հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հյուրանոց է վերադարձել Ցյուրիխի համալսարանի կես ճանապարհից, որտեղ կայանալու էր հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման արարողությունը: