12 հոկտեմբերի 2009 - 18:58 AMT
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ - Վերակառուցման - Զարգացման Եվրոպական Բանկի միջ- կնքվել է պայմանագիր` «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Առ-տրի Աջակցման Ծրագրում (TFP) ներառելու վերաբերյալ:
Համաձայն բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության, տվյալ Ծրագրի շրջանակներում Բանկին տրամադրվել է վերականգնվող վարկային գիծ, ինչը հնարավորություն է ընձեռում ֆինանսավորելու «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ հաճախորդների կողմից իրականացվող արտաքին առ-տրային գործարքներն` ակրեդիտիվների - երաշխիքների տրամադրման, ինչպես նա- ուղղակի ֆինանսավորման եղանակով:
ՎԶԵԲ կողմից իրականացվող Առ-տրի Աջակցման Ծրագիրն ուղղված է միջազգային առ-տրի օժանդակմանը: Այս ծրագրի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ը տրամադրում է երաշխիքներ միջազգային առ-տրային բանկերին, իր վրա վերցնելով քաղաքական ռիսկը - գործարքների առ-տրային չվճարման ռիսկը, նախաձեռնվող բանկերի կողմից, որոնք ներառված են ՎԶԵԲ երկրների ցուցակի մեջ (Հայաստանը ներառված է): Տվյալ ծրագրի մասնակիցը դառնալ ձգտում են բազմաթիվ բանկեր, որոնք ցանկանում են ակտիվորեն զարգացնել առ-տրային ‎ֆ‎‎ինանսավորման ուղղությունը:
Վերջին մեկտարվաընթացքում սա ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ - ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի մասնակցությամբ իրականացվող հաշվով արդեն երրորդ ծրագիրն է:
Հայաստանը Վերակառուցման - Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ԶՎԵԲ) անդամ է դարձել 1992թ. դեկտեմբերի 7-ին` 10 մլն. եվրո չափով բաժնեմասով: Ներկայումս ՎԶԵԲ-ը հանդիսանում է Հայաստանում գործող ամենախոշոր ներդրողներից մեկը` երկրում իրականացնելով ավելի քան 52 ծրագիր:
ՎՏԲ Հայաստան Բանկը ընդհանուր ակտիվների չափով զբաղեցնում է չորրորդ տեղը, կար-որ դերակատարություն ունի Հայաստանի բանկային համակարգում, ունենալով ամենաընդարձակ մասնաճյուղային ցանցը երկրում: