14 հոկտեմբերի 2009 - 12:38 AMT
Վանաձորում բացվել է երեխաների ցերեկային խնամքի կենտրոն, որտեղ կարող են հայտնվել «Օրրանի մշակած չափանիշներով ընտրված ռիսկային երկու խմբի պատկանող երեխաները` մուրացկանությամբ զբաղվողներն ու ընտանիքի տնտեսական ծանր կացության պատճառով նույն ճակատագրին արժանանալու վտանգի առաջ կանգնած 5-ից 16 տարեկան երեխաները:
Վանաձորի «Օրրանի» առաջին տարվա գործունեության ֆինանսավորումը ստանձնել են Բաց հասարակության ինստիտուտը եւ Հայաստանի առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Վանաձորի «Օրրանը» գործում է վարձակալված տարածքում, ինչը կրճատում է կենտրոնի գործունեության շրջանակը: Կենտրոնի շենքի շինարարության ավարտից հետո, որի համար նախատեսված միջոցները հավաքվեցին անցյալ տարի բարեգործական ընթրիքի ժամանակ, կենտրոնի ծառայություններից կարող են օգտվել նաեւ միայնակ, սոցիալապես անապահով տարեց մարդիկ` մի քանի ժամ անցկացնելով կենտրոնում:
«Օրրան» հասարակական կազմկերպությունը հիմնադրվել է 2000թ.: Այժմ կենտրոնը գործում է Հայաստանի երկու քաղաքներում` Երեւանում եւ Վանաձորում: