29 հոկտեմբերի 2009 - 20:23 AMT
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կազմակերպիչները փոփոխել են քվեարկության կարգը, այս մասին հաղորդում է մրցույթի լրատվական ծառայությունը: Մյուս տարվանից հեռուստադիտողները իրենց դուր եկած մասնակցի համար կարող են քվեարկել հեռուստաեթերի ողջ ընթացքում: Նախկինում իրենց ձայնը կարող էին տալ միայն բոլոր ելույթներն ավարտվելուց հետո վերջին 15 րոպեների ընթացքում:
Հեռախոսազանգերի եւ sms-հաղորդագրությունների միջոցով քվեարկելու նոր կարգը կգործի «Եվրատեսիլ-2010» մրցույթի կիսաեզրափակիչ եւ եզրափակիչ համերգների ժամանակ:
«Սա ավելի տրամաբանական է, քանի որ դուք ձեր ձայնը կարող եք տալ մասնակցին նրան լսելու ընթացքում, այլ ոչ թե բոլոր ելույթներից հետո: Մի շարք ազգային ընտրությունների փորձը ցույց է տվել, որ քվեարկության ժամանակի ավելացումը բավական արդյունավետ է»,- նշել է «Եվրատեսիլի» գործադիր ղեկավար Սվանտե Ստոկսելիուսը:
Մրցույթի կանոններում կատարված մյուս փոփոխությունը վերաբերում է քվեարկությանը մասնակցող անձանց մասին տեղեկատվությունը հրապարակող պատասխանատուներին:
Այսուհետեւ այդպիսի խախտումների համար պատասխանատվություն են կրելու ազգային այն հեռուստաընկերությունները, որոնք կհեռարձակեն մրցույթը: Նախկինում պատասխանատվությունը հեռահաղորդակցության ծառայությունների խղճի վրա էր:
Պատասխանատուներին փոխելու մասին որոշումն ընդունվեց Ադրբեջանում ծագած սկանդալից հետո: Այդ ժամանակ տեղական դատախազությունը քննության ենթարկեց մի քանի անձանց, որոնք «Եվրատեսիլ-2009» -ի ժամանակ քվեարկել էին Հայաստանի երգիչների օգտին: