6 նոյեմբերի 2009 - 17:04 AMT
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Հայկական զբոսաշրջության գործակալների միության եւ Ամերիկյան զբոսաշրջության գործակալների միության կողմից, ՀՀ տնտեսության նախարարության հովանու ներքո, ԱՄՆ-ի զարգացման միջազգային գրասենյակի աջակցությամբ եւ Հայկական զբոսաշրջության զարգացման գործակալության համագործակցությամբ:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են ավելի քան 65 կազմակերպություն, այդ թվում նաեւ զբոսաշրջության գործակալություններ եւ օպերատորներ, ավիաընկերություններ եւ այլն: Ներկայացված էին նաեւ ԼՂՀ-ի, Հունաստանի, Իսրայելի եւ Վրաստանի տաղավարները:
«Բավականին ակտիվ համագործակցության աշխատանքներ են տարվում Թուրքիայի հետ զբոսաշրջության ոլորտում: Մեկ շաբաթ առաջ տեղի ունեցավ Թուրքիայի զբոսաշրջության գործակալների եւ Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչների հետ, որոնց հետ համաձայնեցվել է մասնակցությունը CTS2010 ցուցահանդեսում:
Իր հերթին ՀՀ տնտեսության նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը ընդգծել է նմանատիպ միջոցառումների կարեւորությունը, եւ նշել. «9 ամիսների ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է զբոսաշրջության աճ 5.6%, այն դեպքում, երբ ամբողջ աշխարհում գրանցվել է անկում 3%»:
Ցուցահանդեսը իրականացվում է Երեւանի Կոնյակի գործարանի, Չեխական ավիաուղիների, Հայաստանի հյուրանոցների միության, GTZ հայ-գերմանական համագործակցության ծրագրի ֆինանսական աջակցությամբ: