19 նոյեմբերի 2009 - 15:51 AMT
««Եվրոպական երկրների երաույն վերահսկիչ ատյանների միջազային կազմակերպությունների` EUROSAI նպատակն է իրականացնել վերահսկողություն բոլոր այն ոլորտներում, որտեղ հնարավոր են կոռուպցիայի դրսեւորումներ», - հայտարարել է EUROSAI -ի նախաահ, Լեհաստանի երաույն վերահսկիչ պալատի ղեկավար Յացեկ Յազերսկին` Հայաստանի վերահսկիչ պալատի նախաահ Իշխան Զաքարյանի հետ ՀՀ ԱԺ -ում համատեղ անցկացրած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
EUROSAI-ի ղեկավարի խոսքերի համաձայն, շատ կարեւոր է, որ կազմակերպության անդամ երկրները վերահսկողություն իրականացնելիս կիրառեն EUROSAI-ի մշակած միանման ստանդարտները: Նա նկատեց, որ այդ ստանդարտների իրաործման շնորհիվ հնարավոր կլինի ստուումների արդյունքները համեմատել տարբեր երկրներում:
Խոսելով, Լեհաստանում անցկացրած ստուումների մասին, նա նշեց, որ Լեհաստանի բարձրաույն վերահսկողության պալատը միշտ ստուել է, թե արդյոք ոյություն պայմանները համաործակցում են կոռուպցիոն ռիսկերին: «Մենք օրենսդրությունն ստուում ենք նաեւ այն բանի համար, որպեսզի բացառենք օրենսդրական վավերարերը, որոնք համատեղ ործում են կոռուպցիոն ռիսկերի հետ», - ընդծել է Յազերսկին: