7 դեկտեմբերի 2009 - 18:30 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այցելեց Սպիտակ եւ Վանաձոր քաղաքներ, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցեց երկրաշարժի զոհերի հիշատակին: Տ. Սարգսյանը սբ. Հարություն եկեղեցում մասնակցեց ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հիշատակին տրվող սբ պատարագի արարողությանը եւ ծաղկեպսակ դրեց երկրաշարժի զոհերի հուշարձանին:
Այնուհետեւ Տիգրան Սարգսյանը մեկնեց Վանաձոր, որտեղ այցելեց սբ Աստվածածին եկեղեցի: ՀՀ վարչապետը ծաղկեպսակ դրեց երկրաշարժի զոհերի հիշատակի խաչքարին եւ մասնակցեց կազմակերպված միջոցառմանը, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 7-ին լրացավ Հայաստանում Սպիտակի երկրաշարժի 21 տարին: 1988 թ. դեկտեմբերի 7-ին, տեղական ժամանակով ժամը 11.14 - ին, Ռիխտերի սանդղակով 7.2 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժը հողին հավասարեցրեց Սպիտակ քաղաքը, ավերեց Լենինականը (Գյումրի): Զոհվեց 25 հազ. մարդ, մոտ 100 հազ. մարդ վիրավորվեց եւ հարյուրավորներ դարձան հաշմանդամ, ավելի քան 500 հազ. մարդ մնաց անօթեւան: