22 հունվարի 2010 - 15:17 AMT
Անկարայի հայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների նպատակներին հակասող նախապայմաններ է պարունակում, եւ որ հայկական կողմը որոշակի փոփոխություններ է ներմուծել Արձանագրությունների մեջ ու հավատարիմ չի մնում այդ Արձանագրությունների տառին եւ ոգուն, պարզապես աբսուրդ են եւ չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Հայաստանը պատրաստ է առաջ շարժվել առանց նախապայմանների Արձանագրությունների իրականացման համար: Մենք հուսով ենք, որ թուրքական կողմը նույնպես հարգելու է ձեռք բերված պայմամավորվածություններն ու առանց նախապայմանների, չձգձգելով գործընթացը, կվավերացնի Արձանագրությունները»,- նշեց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նրա խոսքով, եթե Թուրքիայում Արձանագրությունները երկրի խորհրդարան ուղարկելուց հետո վավերացման գործընթացը գրեթե կանգնեցված է, ապա Հայաստանում այդ գործընթացն իր հունով է շարժվում եւ այդ մասին վկայում է ՀՀ ՍԴ որոշումը: «Մենք հուսով ենք, որ Թուրքիան չի փորձի արհեստական ու հնարած պատճառներ առաջադրել, որպեսզի չվավերացնի Արձանագրությունները: Ես չեմ կարծում, թե գործընթացի ձախողման մեղքը Երեւանի վիզը գցելու Անկարայի փորձերը ըմբռնում կգտնեն միջազգային հանրության կողմից»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Մեկնաբանելով հայ-թուրքական երկխոսության ձախողման հնարավորությունը` ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ եթե Թուրքիան շարունակի նախապայմաններ առաջադրել եւ ձգձգել վավերացումը, դա չի բացառվում:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես մեկնաբանել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի որոշումը: Ինչպես ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ, ՀՀ ՍԴ որոշման հիմնավորումը նախապայմաններ եւ սահմանափակող դրույթներ է պարունակում, որոնք հակասում են Արձանագրությունների տառին ու ոգուն: «Այդ որոշումը խարխլում է Արձանագրությունների շուրջ բանակցությունների էությունը, ինչպես նաեւ հիմնական նպատակները: Նման մոտեցումը չի կարող ընդունվել մեր կողմից»,- ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ: