Այն, որ ԱՄՆ Սենատի Հետախուզության կոմիտեում տեղի ունեցած լսումներում խոսվում էր հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջընթացի առկայության մասին, Թուրքիային ուղղված հաճոյախոսություն չէ: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ACNIS) տնօրեն Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ ազգային հետախուզության տնօրեն Դեննիս Բլերի հայտարարությունները Կովկասում պատերազմի հնարավոր ծավալման մասին` Գիրագոսյանն ասաց, որ այն ուղղված էր Ադրբեջանին, քանի որ զեկույցում շատ պարզ ասված է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարող է պատերազմի հանգեցնել: «Միակ երկիրը, որը դեմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, Ադրբեջանն է»,- ասաց Գիրագոսյանը` ավելացնելով, որ զեկույցը կազմելիս յուրաքանչյուր բառ ունի իր յուրահատուկ եւ կոնկրետ նշանակությունը:
Նա նկատեց նաեւ, որ զեկույցում ոչ մի անգամ չի հիշատակվում Թուրքիան, ինչը կարող է վկայել այն մասին, որ այդ երկիրն ԱՄՆ համար ոչ մի առանձնակի մեծ նշանակություն չունի: