ՀԱԿ-ի առաջնորդը քննարկել է ղարաբաղյան կարգավորումը ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի հետ
Փետրվարի 24-ին ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է Եվրամիության դեսպանների եւ ԵՄ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարի հետ:
Դեսպանների խնդրանքով Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) մոտեցումներն արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանը վերաբերող բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ: Մասնավորապես շոշափվել է ահագնացող սոցիալ-տնտեսական վիճակը, կոռուպցիան, աղքատության տարածումը եւ արտագաղթը, ժողովրդավարական ազատությունների եւ մարդու իրավունքների շարունակվող ոտնահարումները, հաղորդում է ՀԱԿ-ի մամլո ծառայությունը:
Քննարկվել են նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀԱԿ-ի կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչներ Լեւոն Զուրաբյանը, Ավետիս Ավագյանը եւ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Հայ ազգային կոնգրես
2008թ. փետրվարի 19-ի ընտրություններից առաջ նախագահի թեկնածու, Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի շուրջ նախընտրական դաշինք ձեւավորվեց, որը ոչ պաշտոնապես սկսեց համաժողովրդական շարժում կոչվել, եւ որի կազմի մեջ մտան ավելի քան 20 քաղաքական կուսակցություններ ու նախաձեռնություններ: 2008թ. մայիսի 2-ին Համաժողովրդական շարժման 2-րդ համագումարում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն առաջադրեց Հայ ազգային կոնգրեսի ստեղծման գաղափարը: 2008թ. օգոստոսի 1-ին ցույցի ժամանակ կայացավ Հայ ազգային կոնգրեսի պաշտոնական հաստատումը: ՀԱԿ հիմնական պահանջները քաղբանտարկյալների ազատ արձակումն է, քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների վերականգնումը եւ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: