18 մարտի 2010 - 14:56 AMT
ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացի հիմքում ընկած են Մադրիդյան սկզբունքները: Հայաստանն ընդունել է այդ առաջարկները որպես բանակցային գործընթացի հիմք շատ ավելի վաղ, քան պաշտոնական Բաքուն: Այդ մասին Երեւանում Սլովակիայի ԱԳՆ հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Երկար ժամանակ Ադրբեջանը հրաժարվում էր Մադրիդյան սկզբունքներից: Այնուհետեւ Բաքուն հայտարարեց, որ ընդունում է դրանք որոշ բացառություններով: Բայց ստացվեց այնպես, որ բացառություններն ավելի շատ էին, քան այն դրույթները, որոնց հետ համաձայնվել էր ադրբեջանական կողմը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը, ավելացնելով, որ նման մեթոդներով Բաքուն շարունակում է խեղաթյուրել բանակցային գործընթացի էությունը:
Խոսելով Մադրիդյան սկզբունքների նորացված տարբերակի մասին` Նալբանդյանը հայտարարեց, որ կողմերը շարունակում են աշխատանքային առաջարկություններ ներկայացնել բանակցությունների վերաբերյալ, որոնք կողմերին ներկայացվել են Սոչիում Հայաստան, Ռուսաստան եւ Ադրբեջան եռակողմ հանդիպումից հետո, «կողմերը պարբերաբար առաջարկներ են անում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, եւ դրանում գերբնական ոչինչ չկա»,- ասել է Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով Փարիզում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ անցկացրած հանդիպմանը` նախարարը հաղորդեց, որ հանդիպումը կառուցողական էր:
Իր հերթին Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչուկը հայտարարեց, որ ԵՄ-ը հետեւում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին եւ պաշտպանում է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերը: «Մենք նույնպես պաշտպանում ենք հակամարտության կարգավորումը Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա»,- ասել է Միրոսլավ Լայչուկը, ընդգծելով, որ ԵՄ-ը մտադիր չէ ուղղակիորեն ընդգրկվել բանակցային գործընթաց, քանի որ դրա համար արդեն գոյություն ունի ձեւաչափ` ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: