19 մարտի 2010 - 15:53 AMT
Հայաստանի հարաբերություններն աշխարհի երկրների հետ դրական են, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է աշխատենք մեզ վրա: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Նրա խոսքերով, առաջին հերթին հայ ժողովրդի միջից պետք է վերացնել վախի սինդրոմը: «Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ հնարավոր է երկրից վտարեն 100 հազար հայաստանցի անօրինական ներգաղթյալներին, հրաբխի ազդեցություն է ունեցել ժողովրդի մեջ»,- ասել է Սահակյանը: Նա նաեւ նշեց, որ Հայաստանի ղեկավարությունն արժանի պատասխան է տվել այդ հայտարարությանը: «Այն, որ Էրդողանն ասում է, որ երկրի պատմությունն արեւի նման լուսավոր է, չի համապատասխանում իրականությանը, իրականում Թուրքիան արյունոտ պատմություն ունի»,- նշել է Գալուստ Սահակյանը: Նա նաեւ նշեց, որ եթե Անկարան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա նա կշահի, քանի որ կմաքրի իր վրայից արյունոտ հետքերը:
Միաժամանակ անդրադանալով հայ-թուրքական հարաբերություններին` Սահակայնն ասաց, որ որքան էլ Թուրքիան այս գործընթացը կապի ղարաբաղյան հակամարտության կամ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հետ, Հայաստանին դա չի վերաբերվում, քանի որ նա հստակ դիրքորոշում ունի այս հարցում: «Հայ-թուրքական գործընթացում մենք շուկայական առեւտուր չենք անի, քանի որ սրանք դիվանագիտական հարաբերություններ են եւ կապ չունեն որեւէ այլ հարցի հետ:
Մեկնաբանելով, այն, թե կարտասանի արդյոք ԱՄՆ նախագահն ապրիլի 24-ի իր ելույթում «ցեղասպանություն» բառը, Սահակյանն ասաց. «Այդ օրը մեզ համար սուրբ է եւ պետք չէ դա կապել նրա հետ, թե կասի Օբաման «ցեղասպանություն», թե ոչ»: Նա նաեւ նշեց, որ Բարաք Օբաման գործելու է իր երկրի շահերից ելնելով:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին` Սահակյանն ասաց, որ այն պետք է լուծվի մեկ փաթեթով: «Իսկ Մադրիդյան սկզբունքների համաձայն բանակցությունները քննարկվելու են այն բանից հետո, երբ կորոշվի ԼՂՀ կարգավիճակը»,- ասել է Սահակյանը, ավելացնելով, որ Ղարաբաղը երբեք չի եղել եւ չի լինի Ադրբեջանի կազմում: «ԼՂՀ կարգավիճակը չի կարող լինել ցածր այն կարգավիճակից, որը հիմա մենք ունենք»,- ասել է նա: