Երևանում ընթանում է Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնությունը: «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթի եզրափակիչ փուլ 18 թիմերից անցել են 8-ը: Նրանք հիմնականում Երևանի պետական ճարտարապետական ինստիտուտի, ԵՊՀ-ի, Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի ուսանողներ են, սակայն նրանց թվում կան նաև 11 և 13 տարեկան դպրոցականներ, ինչպես նաև Իրանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Վերջին 4 ամսվա ընթացքում անց են կացվել նախնական մրցույթներ:
«Մեր նպատակն է ռոբոտաշինության վերածնունդը Հայաստանում: Որպեսզի Հայաստանն ընդգրկվի զարգացած ռոբոտաշինության երկրների թվում, հարկավոր է, որ երիտասարդներին ոգևորի այդ գաղափարը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Ըստ նրա, հետագայում նման մշակումների սպառողը կաորղ է դառնալ ՀՀ ՊՆ-ն:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ArmRobotics-ի մենեջեր Մարիամ Նահապետյանը, յուրաքանչյուր ռոբոտի համար ծախսվել է 90-200 հազար դրամ:
Միջոցառման գլխավոր հովանավորն է իրանական Hurnet ընկերությունը, որը տրամադրել է անհրաժեշտ պահեստամասեր: ArmRobotics-ի թեման առաջարկել է բրիտանական The HALO Trust կազմակերպությունը, որը զբաղվում է ականազերծմամբ և չպայթած զինամթերքի վնասազերծմամբ: Նախագծված ռոբոտները պետք է հայտնաբերեին ականներն ու սերվերի վրա ուղարկեին քարտեզը` WiFi-ի, ռադիոհաղորդիչների ու ֆլեշ կրիչների միջոցով: Ռոբոտների քաշը չպետք է գերազանցի 10 կգ: Հաղթողները կստանան 250, 150, 100 հազար դրամ առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղի համար համապատասխանաբար: Arm Robotics առաջնությունն առաջին անգամ անցկացվեց Հայաստանում 2008թ.: