21 դեկտեմբերի 2010 - 09:29 AMT
Եթե Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևն այսօր անցնի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում քվեարկության ժամանակ, ապա բանաձևը 2011 թվականին ընդունվելու մեծ շանսեր ունի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով` ԱՄՆ 111-րդ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնությունը կազմում են հանրապետականները, որոնց մի մասը հիասթափված է Թուրքիայի ներկայիս քաղաքականությունից:
«Նախորդ տարի բանաձևն ընդունելու համար 8 ձայն պակասեց: Եթե այս տարի հաջողվի ապահովել այդ ձայները, ապա բանաձևը կընդունվի: Բայց, այնուամենայնիվ, պետք չէ մեծ հույսեր կապել այսօրվա քվեարկության հետ»,- ասաց պրոֆեսորը: