5 հունվարի 2011 - 15:38 AMT
Հունվարի 3-ին չափավոր հանրապետական, կինոդերասան Առնոլդ Շվարցենեգերը Կալիֆորնիայի նահանգապետի իր պաշտոնը կզիջի դեմոկրատ Ջերիի Բրաունին:
2003 թվականին Շվարցենեգերը հաղթեց` խոստանալով խելամիտ ֆինանսական քաղաքականություն և նահանգի պարտքերի կրճատում: Սակայն նրա օրոք Կալիֆորնիայի կառավարությունը շարունակեց միջոցներ փոխառել ոչ միայն բյուջեի ճեղքվածքը փակելու, այլ նաև տարբեր նախագծերի համար, օրինակ, արագընթաց երկաթուղու շինարարության և ցողունային բջիջների հետազոտությունների համար:
Անկախ նրա պաշտոնավարման 7 տարիներից ամենախիտ բնակչությունն ունեցող նահանգում, շատ վերլուծաբաններ նախկինի պես կարծում են, որ պակասում էին քաղաքական գործչի հմտությունները: Ամենալուրջ խնդիրը Կալիֆորնիայի համար շարունակում է մնալ բյուջեի ճեղքվածքը:
2010թ. բյուջեն ընդունվեց հոկտեմբերին` 19 մլրդ դոլար ճեղքվածքով: Իսկ մի քանի շաբաթ անց նահանգապետը հայտարարեց, որ հարկավոր են նաև տնտեսելու խիստ միջոցներ:
Ժողովրդավարներն ու նոր նահանգապետ Ջերրի Բրաունը զգուշացնում են, որ տնտեսության արագ չի լինի և առաջիկա 1,5 տարում բյուջեի ճեղքվածքը կարող է հասնել 28 մլրդ դոլարի: Սակայն, դա արդեն հոգսը չի լինի, հաղորդում է ВВС-ին: