«Հայոց ցեղասպանությունը ծագել է ոչ ռազմական գործողությունների հետևանքով, թեև այդ ժամանակ Օսմանյան կայսրությունը մասնակցել է Առաջին համաշխարհային պատերազմին»,- հայտարարել է պատմաբան, Analitika.at.ua տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Դավիթ Դավթյանը: Նրա խոսքերով, Հայոց ցեղասպանության ժամանակ կոտորվել են նաև ասորիներ, հույներ: «Հայերի էթնիկ և կրոնական «զտումների» ժամանակ մահացել է մեկուկեսից երկու միլիոն մարդ»,- ասել է նա:
«Դրանք եղել են թուրքական կառավարության պլանավորված գործողությունները` ուղղված հայ ժողովրդի բնաջնջմանը. «Երբ մենք խոսում ենք Օսմանյան կայսրությունում հայերի ամբողջական ֆիզիկական ոչնչացման մասին, պետք է հիշել, որ զուգահեռ տեղի է ունեցել մեր ժողովրդի հանդեպ մշակութային ցեղասպանություն: Բայց մշակութային ցեղասպանությունը 1923-ին չի ավարտվել: Օրինակ, 2200 հայկական եկեղեցիներից և վանքերից միայն 913-ն է պահպանվել ցեղասպանությունից հետո: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տվյալներով 1974-ին դրանցից 464-ն ամբողջությամբ անհետացել են, 262-ը վերածվել ավերակների, 197-ը հիմնանորոգման և վերականգնման կարիք ունեն»,- ասել է Դավթյանը:
«Պետք է ասել, որ 1948-ի մայիսի 28-ին ռազմական հանցագործությունների հարցերով ՄԱԿ հանձնաժողովը մեջբերել է Հայոց ցեղասպանությունը որպես «գործողությունների ստույգ տեսակներից մեկը, որը մտնում է «մարդկության հանդեպ հանցագործության» ժամանակակից հասկացության մեջ որպես նախադեպ Նյուրնբերգի դատավարության համար»,- ասել է պատմաբանը: