4 օգոստոսի 2011 - 18:06 AMT
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացված «Սալվադոր Դալին և սյուրռեալիստները» ցուցահանդեսը 20 օրվա ընթացքում դիտել է 5000 այցելու, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
ՀԱՊ-ի աշխատակիցների դիտարկմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերվում ոչ միայն հայ հասարակության լայն շերտերի, այլև զբոսաշրջիկների կողմից: Ցուցահանդեսի այցելուների շարքում առանձնակի մեծ թիվ են կազմում երիտասարդները:
Ցուցահանդեսը բացվել է հուլիսի 7-ին և իր մեջ ներառում է Սալվադոր Դալիի, Հանս Բելմերի, Լեոնոր Ֆինիի, Ջորջո դե Կիրիկոյի շուրջ 160 գրաֆիկական աշխատանք:
Բացի դրանից, ներկայացված են նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի (ԱՄՆ, ք. Լոս Անջելես) տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից: Ցուցահանդեսին ներկայացված են նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը` Ե. Քոչար, Հ. Հակոբյան, Լ. Թութունջյան, Գ. Խաչատրյան, Ս. Փարաջանով և այլք:
Արժիլեների ընտանիքին պատկանում է Սալվադոր Դալիի օֆորտների ամենամեծ հավաքածուն, որոնցից 120 օֆորտներ ցուցադրվում են Երևանում, այդ թվում` «Մալդորորի երգերը», «Դիցաբանություն», «Ֆաուստ», «Հիպպի» և այլ շարքեր:
Աշխատանքների մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թվականներին և ընդգրկվել XX դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում: Արժիլեի խոսքերով իր ընտանեկան հավաքածուից Երևան են բերվել միայն 1/4-ը: