Հայտնի բրիտանական գրող և դրամատուրգ Խանիֆ Կուրեյշիի խոսքով, Լոնդոնի ապստամբած թաղամասերի բնակիչները դասվում են հասարակության ամենաաղքատ խավերին, գրում է Վալերիա Ֆրասկետտին La Repubblica թերթում հրապարակված նյութում:
«Այդ հուզումներն ապստամբությունների սեզոնի սկիզբն են միայն, որը տարիներ է տևելու և տարածվելու է ողջ Եվրոպայում»,- ասում է Խանիֆ Կուրեյշին: Նրա խոսքերին արժե ականջ դնել. նա, լինելով պաղեստինցու և անգլուհու որդի, բրիտանական գրող և դրամատուրգ, շատ լավ գիտի, թե ինչ է կոծկված Լոնդոնի տարբեր անապահով թաղամասերում սկիզբ առած բռնության ալիքի ներքո: «Այդ թաղամասերում մեծ քանակությամբ երիտասարդներ են բնակվում, որոնք փողոցով զենքը ձեռքին են քայլում, թմրադեղեր են օգտագործում: Այդ 30-ամյա մարդիկ, որոնք երբեք չեն ունեցել աշխատանք, և որոնք երբեք չեն աշխատելու, բրիտանական քաղաքացիներ են, ոչ թե իմիգրանտներ, սակայն նրանք տնտեսական համակարգի թշվառականներն են, որի մասը նրանց այդպես էլ չհաջողվեց դառնալ»,- ասում է Կուրեյշին:
Գրողի խոսքով, անկարգությունները սկիզբ են առել ոչ ոստիկանի կողմից երիտասարդի սպանության առթիվ. «դրանք գլխավորապես տնտեսական բնույթի անապահովության հետևանքն են: Պատահական չէ, որ կատաղությունը, նախ և առաջ, ուղղվեց խանութների դեմ` դեպի բարեկեցություն տանող մի խորհրդանիշի, որից նրանք զրկված են»:
«Իրադրությունը հսկողությունից դուրս եկավ նաև գործազրկության նպաստների, երիտասարդական կենտրոնների և սոցիալական ծառայությունների սուբսիդիաների կրճատման պատճառով: Դժգոհությունն աճում է: Անհրաժեշտ է գումար, որը Քեմերոնի կառավարությունը չունի, ինչպես չունեն նաև Իտալիան, Հունաստանն ու Իսպանիան: Ուստի ես կարծում եմ, որ մենք բարձր սոցիալական անկայունության ժամանակաշրջանի սկզբում ենք ընդամենը»,- ասում է գրողը, հաղորդում է Analitika.at.ua-ը` հղում կատարելով InoPressa.ru-ի վրա: