20 օգոստոսի 2011 - 17:20 AMT
Օգոստոսի 20-ին լրանում է Գյումրիի Պատվո բլուր հուշահամալիրի բացման մեկ տարին:Պատվո բլուրը զինվորական գերեզմանատուն է, որտեղ հուղարկավորված են ռուսական բանակի այն սպաները, որոնք զոհվել են 19-րդ դարի ռուս-թուրքական պատերազմների ժամանակ: Խորհրդային տարիներին գերեզմանոցը հողին է հավասարեցվել, իսկ տապանաքարերըոչնչացվել են: 2009-ին Հայաստանում Ռոսւաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի նախաձեռնությամբ սկսվեցին գերեզմանատան վերականգնամ աշխատանքները: Պատվո բլուրը բացվել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և Հայաստնաի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից անցյալ տարվա օգոստոսի 20-ին` Ռուսաստանի ղեկավարի Հայաստան կատարած պետական այցի ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած բացման արարողությանը Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարել էր. «Ռուսաստանի բոլորքաղաքացիների անունից կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել եղբայրական Հայաստանի ղեկավարությանն ու ժողովրդին մեր ընդհանուրպատմության և զոհված զինվորների հանդեպ նման հոգատար վերաբերմունքի, ինչպես նաև պատմական ճշմարտությունը պահպանմանհամար»:
Իր հերթին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Պատվո բլրի վերականգնումը, որը խորհրդային տարիներին բախտի քմահաճույքին էր մատնվել գաղափարական պատճառներով, պատվի հարց էր` հավասար հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակին:
«Գյումրիում Պատվո բլուրը և մյուս պատմական «նշանները» ձեր երկրում վկայում են հայ ժողովրդի երախտագիտության մասին ռուսուղղափառ եղբայրների հանդեպ»,- ասել է Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը` նախորդ տարի Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ:
Հուշարձանի վերականգնման աշխատանքնրը իրականացրել է «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպությունը, որի համանախագահներն են Վիկտոր Կրիվոպուսկովը և Անդրանիկ Նիկողոսյանը:
Այսօր Պատվո բլուրը արտացոլում է ռուս զինվորների ինքնազոհությունը հայկական հողի վրա և հանդիսանում է երկու երկրների դարավոր եղբայրույթան յուրատեսակ խորհրդանիշ: