18 հոկտեմբերի 2011 - 16:52 AMT
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանները Հարավային Կովկասում կոչ են անում պահպանել հրադադարը Լոնդոն 2012-ի ընթացքում
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանները Հարավային Կովկասում ողջունել են ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված Օլիմպիական զինադադարի մասին «Խաղաղ և ավելի երջանիկ աշխարհի կառուցումը սպորտի և օլիմպիական իդեալների միջոցով» բանաձևը: Բանաձևը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեա է ներկայացրել Միացյալ Թագավորությունը, որը 2012-ին Լոնդոնում հյուրընկալելու է Օլիմպիական խաղերը: Բանաձևը միաձայն ընդունվել է 2011 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Նյու Յորքում: Պատմության մեջ առաջին անգամ բանաձևի համահեղինակներ են հանդիսացել ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր 193 երկրները, ներառյալ Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանը:
Դեսպաններ Փիթեր Բեյթմենը Բաքվում, Չարլզ Լոնսդեյլը Երևանում և դեսպանի պաշտոնակատար Դուգ Մըքմիլանը Թբիլիսիում հանդես են եկել միացյալ հայտարարությամբ, որում ասված է. «Մենք ողջունում ենք այս բանաձևը և դրա միաձայն ընդունման փաստը: Միացյալ Թագավորությունը տարիներ շարունակ աջակցել է Հարավային Կովկասում խաղաղաշինությանը և հակամարտությունների լուծմանը: Հուսով ենք, որ բանաձևի հիմքում ընկած իդեալները կարող են վերածվել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը միտված կոնկրետ քայլերի»:
Հին Հռոմում Օլիմպիական խաղերով սկսվում էր խաղաղության ժամանակաշրջան, որը մրցակիցներին ու այլոց ապահով ճանապարհորդելու հնարավորություն էր տալիս: 1992 թվականին Միջազգային Օլիմպիական Կոմիտեն վերածնեց այդ գաղափարը՝ սպորտն օգտագործել Օլիմպիական իդեալները խրախուսելու և խաղաղաշինությանն ու հակամարտությունների լուծմանը աջակցելու համար: Նման բանաձևեր ընդունվել յուրաքանչյուր Ամառային և Ձմեռային խաղերից առաջ: