Սիրիան դադարեցնում է իր մասնակցությունը Միջերկրածովյան միությանը
PanARMENIAN.Net - Դեկտեմբերի 1-ին Սիրիան հայտարարել է, որ դադարեցնում է իր մասնակցությունը Միջերկրածովյան միությանը` ի պատասխան Եվրամիության կողմից Դամասկոսի հանդեպ ձեռնարկված պատժամիջոցներին, հաղորդում է ria.ru-ն:
«Սիրիան դադարեցնում է իր անդամակցությունը Միջերկրածովյան միությանը` ի պատասխան իր հանդեպ ձեռնարկված եվրոպական միջոցներին»,- ասվում է Դամասկոսի պաշտոնական հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է Sana պետական լրատվական գործակալությունը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Եվրամիության երկրների ԱԳ նախարարները Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը լրացուցիչ պատժամիջոցներ են ընդունել Սիրիայի հանդեպ, որտեղ արդեն ութ ամիս շարունակ չեն դադարում կառավարական ուժերի և ընդդիմության բախումները: Պատժամիջոցների նոր ցուցակում ընդգրկվել է 12 մարդ և 11 սիրիական ընկերություն: Պատժամիջոցների կիրառում է նախատեսված, մասնավորապես, ֆինանսական, բանկային և էներգետիկ սեկտորների մի շարք սուբյեկտների, ինչպես նաև ճնշումների հետ կապված անձանց և հաստատությունների նկատմամբ:
Միջերկրածովյան միությունը («Բարսելոնյան գործընթաց` Միություն հանուն Միջերկրական ծովի») ստեղծվել է 2008թ. հուլիսին Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի նախաձեռնությամբ` որպես Հարավային Միջերկրածովի երկրների ու եվրոպական պետությունների միջև գործընկերության զարգացման գործընթացի շարունակություն: Սակայն Բարսելոնյան գործընթացի հաջողությունները բավական համեստ եղան նախագծի չափազանց քաղաքականացված լինելու և մերձավորարևելյան հակամարտության սրման պատճառով: