Իրանական մասնավոր սեկտորի կոնսորցիումը Հայաստանում ներդնում է 571 մլն դոլար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի էներգետիկային նախարար Մաջիդ Նամջուին:
Նա հաղորդել է, որ գումարը նախատեսված է Արաքս գետի ՀԷԿ-ի և էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարության համար, հայտնում է IRNA գործակալությունը:
Բացի այդ, նախարարը հայտարարել է, որ Իրանը մտադիր է Հայաստան անցկանել նոր գազատար` հայկական էլեկտրաէներգիայի փոխարեն:
Տնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում համաձայնագրերը ստորագրվել են ԻՄՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի` դեկտեմբերի 23 Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում: