Թուրքական իշխանությունները մտադիր են ուղղումներ մտցնել ներգաղթի մասին օրենքում, որի արդյունքում ապօրինի ներգաղթյալները կարտաքսվեն: Շատերը կարծիք են հայտնում, որ դա Թուրքիայի պատասխանն է Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ցեղասպանությունների, այդ թվում `Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
«Իր ամբողջ պատմության ընթացքում Թուրքիան արտաքսման, անմեղ խաղաղ բնակչության վերաբնակեցման հարուստ փորձ է կուտակել»,-այդ առնչությամբ The Armenian Weekly-ին հայտարարել է թուրք իրավաբան Այշե Գյունայսուն:
Ավելին, Գյունայսուի խոսքով, «նման պատասխան միջոցները համարվում են պարզապես «սև կատակերգություն»: «Շարունակվող սպառնալիքները մատնանշում են ինքնասիրության և ինքնահարգանքի բացակայությանը: Մտածողությունը, որի արդյունքում ծնվում են վերաբնակեցման և արտաքսման գործողություններ` հակամարդասիրական բնույթ և ռասիստական արմատներ ունի:
Դրանով Թուրքիայի իշխանությունները ապացուցում են, որ դեռևս շարունակում են 20-րդ դարասկզբի իրենց նախորդների գործունեությունը»,-հայտարարել է նա: