29 փետրվարի 2012 - 14:31 AMT
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը ոչ սահմանադրական ճանաչելը դեռ աշխարհի վերջը չէ: Այդ մասին այսօր մամլո ասուլիսում ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: Ըստ նրա, «այս անգամ հաղթեցին թուրքական սպառնալիքները, քաղաքական ճնշումներն ու կաշառքը, ինչը պատիվ չի բերում Ֆրանսիային.:
Նշենք, որ հայ համայնքն արդեն հայտարարել է, որ չի հուսալքվելու և նոր ուժով ձեռնամուխ է լինելու նմանատիպ օրենքի ընդունմանը: Կիրո Մանոյանը նշել է նաև, որ հայտնի չէ, թե ով ինչպես է քվեարկել Սահմանադրական խորհրդում, քանի որ քվեարկությունը գաղտնի էր, սակայն հայտնի է, որ Խորհրդի անդամ են նաև թուրքամետ գործիչներ, որոնք ժամանակին Սենատում դեմ են քվեարկել օրինագծի ընդունմանը, և հետևաբար, այս դեպքում ևս դեմ են քվեարկել:
«Փետրվարը մեզ համար անհաջող ասմի էր, քանի որ ԱՄՆ-ում դաշնային դատարանի որոշմամբ որոշվեց, որ Կալիֆորնիայի օրենքը Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին գույքի փոխհատուցման մասին հակասում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությանն ու ԱՄՆ դաշնային օրենքին»,-ասել է Մանոյանը:
Նա նշել է նաև, որ Նիկոլյա Սարկոզին չի հասցնի փոխել իրավիճակը, թեև հայտարարել է, որ շարունակելու է որդեգրած ուղին: Մանոյանը հավելել է, որ մի քանի օրից Ֆրանսիայի Սենատը արձակուրդ է գնում և հազիվ թե նրանք արտահերթ նիստ գումարեն Հայոց ցեղասպանության մասին օրինագծի համար: