2 մարտի 2012 - 11:57 AMT
Թուրքիան հաստատակամորեն ցանկում է դառնալ Եվրամիության բաղկացուցիչ մասը: Ինչպես հայտնում է «Անադոլուն», այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղիշը:
Մեծ Բրիտանիա կատարած այցի շրջանակներում թուրք նախարարը հանդես է եկել BBC World հեռուստաալիքի Ստեֆան Սակուրայի « Hard Talk» հաղորդմանը: Ըստ նրա, Եվրոպան ներկայումս այնքան զբաղված է իր խնդիրներով, որ առջևում լույս չի տեսնում»,-հայտարարել է Բաղիշը 1999թ Թուրքիան ստացել է ԵՄ անդամակցելու հավակնորդի կարգավիճակ, բանակցային գործընթացը սկսվել է 2005թ:
Բանկցությունները դանդաղ են ընթանում, քանի որ ԵՄ երկրներում տարբեր վերաբերմունք կա Թուրքիայի նկատմամբ: Ամենաշատն ընդդիմանում է Ֆրանսիան: