Վահան Դիլանյան. Մամեդյարովը չգիտի՞, որ ՄԱԿ-ի բանաձևերը պարտադիր իրավական ուժ չունեն
PanARMENIAN.Net - Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունն այն մասին, թե պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է բանակցել Լեռնային Ղարաբաղին ինքնավարության բարձր կարգավիճակ տրամադրելու համար, կատարյալ նոնսենս է: Այդ մասին հայտարարել է Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի նախագահ Վահան Դիլանյանը: Ըստ նրա, բանակցային որևէ ձևաչափում չի քննարկվում և չի էլ կարող քննարկվել Լեռնային Ղարաբաղին ինքնավարություն տրամադրելու հարցը այն պարզ պատճառով, որ Լեռնային Ղարաբաղը 1991թ-ից տիրապետում է անկախ պետության կարգավիճակի, ինչը ամրագրված է նաև երկրի Սահմանադրության մեջ:
«Ադրբեջանի արտգործնախարարի իրականությունից իսպառ կտրված հայտարարությունը համարժեք է այն հնարավորությանը, որ պաշտոնական Երևանը կամ Ստեփանակերտը հայտարարեն, թե պատրաստ են քննարկել Ադրբեջանին ինքնավարության բարձր կարգավիճակ տրամադրելու հարցը: Նույն հարցազրույցում Մամեդյարովը նաև ցավ է հայտնել, որ չեն իրագործվել ՄԱԿ–ի գլխավոր ասամբլեայի՝ Լեռնային Ղարաբաղից հայկական զորքերը դուրս բերելու մասին 4 բանաձևերը:
Ցավալի է, որ Կիևի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտը ավարտած և շուրջ 20 տարի ադրբեջանական ԱԳՆ համակարգում աշխատած նախարարը չգիտի, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի բանաձևերը պարտադիր իրավական ուժ չունեն: Ցավալի է նաև, որ Մամեդյարովը չգիտի, որ հայկական զորքեր հանդիսանում են ոչ միայն ՀՀ, այլև ԼՂՀ զինված ուժերը, իսկ ԼՂՀ-ից պահանջել, որպեսզի նա դուրս բերի իր զորքերն իր իսկ տարածքից, առնվազն անտրամաբանական է»,-ասել է Դիլանյանը: