Armenia celebrates the 112th anniversary of great Armenian poet Eghishe Charents
PanARMENIAN.Net - On Mar.13 Armenia celebrates the 112th anniversary of great Armenian poet Eghishe Charents
The Memorial ceremony and wreath-laying at the Charents Monument was followed by recitation of writer's poems.
"Charents' genius will remain actual at all times. His poetry brings inward peace. The genius of the nation is its face. So the Armenian youth has be familiar with works of geniuses like Charents," the writers grandson Armen Charents stated.
Yeghishe Charents (March 13, 1897 - November 29, 1937) was an Armenian poet and public activist. Charents was one of the most outstanding poets of the twentieth century, touching upon a multitude of topics that ranged from his experiences in the First World War, socialism, and, more prominently, on Armenia and Armenians.
An early champion of communism, Charents joined the Bolshevik party, but as the Soviet state clamped down on nationalism in the 1930s, he gradually grew disillusioned with Stalinism and was later executed during the 1930s purges.