Participants of Museum Management seminar awarded certificates in Yerevan
PanARMENIAN.Net - Yerevan hosted the summer seminar "Museum Management", organized with the assistance of UNESCO and attended by about 30 employees of Armenia and Artsakh museums.
" Participants of the seminar can conduct trainings in their field and transfer their knowledge to colleagues on the museum business," Erebuni museum director Ashot Piliposyan said at the farewell ceremony.
RA Minister of Culture Hasmik Poghosyan, congratulating the participants of the summer workshop, noted in her speech that the Ministry of Culture attaches importance to activities aimed at developing the Armenian museums. She stressed the importance of active participation in these programs government agencies and public organizations.