TERRORIST ACTS IN USA WILL NEGATIVELY EFFECT ARMENIAN ECONOMY
It should be reminded that RA Central Bank president Tigran Sarkisyan have said that reduction of Armenian external asserts' revenues 4%-2,5% is expected.
MOST US SENATE SUBCOMMITTEE MEMBERS ARE AGAINST THE 907 SECTION LIFTING
October 11, 2001 - 23:15 AMT  09:28 GMT
Most members of the subcommittee for the questions of Central Asia and the Caucasus on international relations of US Senate are against the lifting of the 907 Section that restricts the aid to Azerbaijan.
FIRST ARMENIAN FILM WILL BE NOMINATED FOR «OSCAR» TOMORROW
October 11, 2001 - 23:14 AMT  09:28 GMT
Tomorrow, the preview of film director Vigen Chaldranian's "Symphony of Silence" film will be held at the famous movie theatre "Samuel Goldwin" in Hollywood.
AZERBAIJAN INTENDS TO BOYCOTT EUROPEAN COUNCIL COMMITTEE MEETING THAT WILL BE HELD IN YEREVAN
Milli mejlis deputy Vagif Samedoglu has stated that Azerbaijani parliamentarians will not participate in any meetings that are held in Armenian.
16 ARMENIANS WERE KILLED AT RECENT ARMED CONFLICTS IN ABKHAZIA
October 11, 2001 - 23:13 AMT  09:28 GMT
Dashnaktsutyun party chairman has informed about that at the briefing in National Assembly of Armenia today.
AZERBAIJAN DECLARES ITS PREPARATION FOR BEGINNING OF WAR AGAINST KARABAKH
October 11, 2001 - 22:07 AMT  09:28 GMT
This has been stated by the chief inspector of Azerbaijani MIA press service Ehsan Zahidov.
ROBERT KOCHARYAN HAS ALERTED US PRESIDENT TO SERIOUS CONSEQUENCES OF 907 SECTION LIFTING
October 11, 2001 - 22:06 AMT  09:28 GMT
It is noted in the letter that the 907 Section lifting will negatively effect the Karabakh conflict settlement and will bring to the disturbance of the present balance.
TOMORROW PROTOCOL ON CREATION OF JOINT ARMENIAN-CHINESE ENTERPRISE FOR RUBBER PRODUCTION WILL BE SIGNED
October 11, 2001 - 22:05 AMT  09:28 GMT
Armenian delegation headed by the first deputy minister of industry and trade has left for China in order to participate in the ceremony of the document signing.
ARMENIAN LAWMAKERS HAVE REFUSED TO DEPRIVE VANO SIRADEGHYAN OF HIS DEPUTY AUTHORITIES
October 11, 2001 - 19:47 AMT  09:28 GMT
So the lawmakers ignored the regulations adopted by themselves. The regulations state that a deputy is deprived of his/her authorities if he/she misses most meetings of the Parliament session because of not acceptable reason.
ROBERT KOCHARYAN HAS ALERTED US PRESIDENT TO DANGEROUS CONSEQUENCES OF 907 SECTION LIFTING